piatok 27. júna 2014

6 another reasons why to love Spain/Andalusia

Dnes budem pokračovať v TOMTO článku. Je to súčasť môjho života, o ktorú by som sa chcela podeliť.
Takže téma JEDLO. Samozrejme, že v každej krajine existuje typické jedlo, lepšie povedané jedlá. To na čo som si zvykla za posledný rok sa dá zhrnúť v niekoľkých bodoch.
 • Jogurty - neverili by ste (ani ja som neverila) ale Španielsko je krajina dezertov a jogurtov. Keď idete do veľkých supermarketov (Carrefour, Mercadona...) tak neviete kde skôr pozrieť. Mojím obľúbeným je dezert z bielej čokolády, peny a piškóty. Mňamka!
 • Ryby, rybky, rybičky - ryby a Málaga je neoddeliteľné spojenie. Ísť do Málagy a neochutnať pečené sardinky je ako ísť do Paríža a obísť Eifelovku. Ak sa ocitnete v Málage odporúčam ísť do časti El Palo (je to zhruba 15 minút autobusom z centra mesta) a na pobreží nájdete niekoľko reštaurácií s rybami a morskými plodmi a tam si vypýtať Espetos a iné dobroty od výmyslu sveta. Najlepšie je to, že sú to čerstvé, deň predtým vylovené rybky. Tomu sa odolať nedá!
 • Typické jedlo - ani táto časť tu nemohla chýbať. Nečakajte, že je veľmi diétne ale je neskutočne chutné. Čomu sa nedivím, lebo španieli sú svojím spôsobom gurmáni (nepotrebujú mať všetko na zlatých tanieroch a jesť so zlatým príborom ale jedia chutne). A čo je také typické? Poznáte napríklad Paella, Chorizo s vajíčkom a hranolkami, Tortilla de patatas, Cocido (náš cícer) či moju milovanú Ali-oli omáčku (existuje bez aj s vajíčkom, ja mám radu tú bez) ?
 • Fresh ovocie a zelenina za viac ako priaznivé ceny - keď si na Slovensku pozriete odkiaľ je dovážané ovocie a zelenina je to väčšinou práve Španielsko (rajčiny a jahody). No bohužiaľ po tomto pobyte musím skonštatovať, že na Slovensko nám chodí tá horšia časť. Okrem malých výnimok tu nájdete skvelé obrovské, chutné, voňajúce ovocie a zeleninu a čo je ešte lepšie je lacné (hlavne veci, ktoré sú u nás dovozom predražené). Španieli si potrpia na domáce produkty a sú na ne hrdí!
 • Olivový olej - aj keby ste len rezne vyprážali. Olivový olej je must-have. Plné regále a za pár eur.
 • Tinto de Verano - toto nie je síce jedlo ale je to typický (letný) drink. Je to kombinácia červené víno a gaseosa (dá sa nahradiť Fanta Lemon). A samozrejme kooopa ľadu. Treba však doslova vychytať ten správny pomer ingrediencii a potom je to chutný drink na letné noci :) 
Očakávajte ďalší článok NEW-IN. Kto pozerá môj Instagram už o ňom trošku vie :)
Nemám rada neón ale tieto šaty z outfitu ma zlákali a sú mojím jediným neónovým kúskom (spolu s kabelkou, ktorú som si zaobstarala k týmto šatám). Problémom neónu v kombinácií so slnkom a fotoaparátom je to že žiari! Mrzí ma to lebo na fotkách to vyzerá príšerne takže len dve fotky.


HERE I´ve started articles about Spain. This is part of my life which I would like to share with you. 
The topic of this article is FOOD. It´s normal that every country, every culture has typical food. Spain is not an exception. 
 • Yogurts – you wouldn´t believe but Spain is a country of deserts and yogurts. In supermarkets (f.e.Carrefour, Mercadona..) you have real problem to choose one. My favorite is desert of white chocolate, mousse and rusk. Yummy!
 • Fish – If you would find yourself in Málaga and you wouldn’t try sardines, it is like to be in Paris and don´t see Eiffel tower. If you will go to Málaga I recommend you to go to El Palo (part of Málaga, around 15minutes by bus from the centre) and on the coast you find a lot of restaurants with fish and seafood. There is a must to ask for Espetos. The best thing is that all is fresh, fish is usually caught the day before. It is impossible to resist!
 • Typical food – don´t expect that the food is the diet one but is incredibly tasteful. They´re gourmets, although they don´t eat from gold plates. Do you know f.e. Paella, Chorizo with egg and Frenchfries, Tortilla de patatas, Cocido (chickpeas) or my adored Ali-oli sauce (there is with egg or without egg.. I like the homemade without egg) ?
 • Fresh fruit and vegetable for better than good price – big, tasty with a perfect smell and even with a friendly price. This is an advantage of own cultivation of products. They enjoy their home (Andalusian or Spanish) production and they´re even proud!
 • Olive oil –  if you do only French fries or chicken wings it is must –have.
 • Tinto de Verano – ok, this is not actually a food. But it´s typical summer drink. It is combination of red wine and gaseosa (something like Fanta lemon) and of course ice. The trick is to know exact amount of each ingredient and then is the perfect drink for summer nights.
Next post soon with NEW –IN pieces. Who is checking my Instagram knows about it. 
I´m not a fan of neon colors but this dress at the picture I like. The problem with neon in combination with a sun and camera is that it is literally shinning! I´m so sorry for that cause at the photo it looks terrible. So I show you only two pictures.
 
dress - Blanco, bag -  from magazine, heels - Primark, collar - random, glasses - Toms

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára