utorok 3. júna 2014

Feria of Córdoba

Po hektickom týždni som naspäť pri skriptách a skúškach. Celkom tvrdá zmena. Keby sme sa však celé dni vyvaľovali, jedli, dobre sa bavili a nič nerobili asi by to bola veľká nuda po nejakom čase, všakže? Napriek vyše 700 fotkám z celého týždňa nemám ani jednu jedinú s outfitom. Mnohí z vás majú možno predstavu alebo niekde započuli a mnohí asi nemajú ani šajnu čo to vlastne tá  španielska Feria je. Ak by som sa chcela venovať doslovným prekladom je to jarmok. No podľa mňa porovnávať španielsku Feriu a slovenský Jarmok je priam dehonestácia slova Feria.

Neviem aké jarmoky poznáte vy ale tie, ktoré som v živote videla ja, by sa dali opísať jednoducho: zhruba 2 schopnejšie kolotoče; 8 stánkov s jedlom; 1 pódium - v rámci kultúrneho programu folklórna skupina končiaca príponou -čanka alebo neznáme miestne skupiny, ktoré sa pokúšajú o remix popových hitov so zlou angličtinou; osadenstvo sa väčšinou skladá z miestnych tínedžerov v oblasti kolotočov, z miestnych dôchodcov v oblasti stánkov s jedlom a rodinkami s deťmi pri detských kolotočoch a pri stánkoch s remeselnými výrobkami; 30-50 stánkov s remeselnými výrobkami (tieto hodnotím pozitívne) a s ošatením (tieto už veľmi nie); ohňostroj a nejaký ten zábavný program.

A ako vyzerá správna Feria?
1. Feriu tvoria dve časti. Jedna je časť s Casetas - stany, ktoré vlastnia diskotéky, bary ale aj súkromníci (videla som napríklad stánok vedátorov, stánok právnikov, stánok Erasmus študentov a podobne...). 
zdroj/source: internet
V Casetas hrá španielska hudba. Tento rok samozrejme nemohol chýbať ani Pharell so svojím Happy. Ak však nemáte radi španielskú či latino hudbu veľmi sa nezabavíte. Veľkým hitom tohtoročnej Ferie v Córdobe bol Enrique Iglesias s hitom Bailando (pre tých, ktorí ste nevedeli Enrique je zo Španielska). V druhej časti sa nachádzajú kolotoče, strelnice a stánky s churros ( podobné ako šišky). 

2. Typické jedlo Ferie je chorizo (klobáska), morcilla (krvavnička), tortilla de patatas (omeleta so zemiakmi), pinchito (kuracie kúsky so špeciálnym korením), huevo frito (volské oko), pimiento frito (opekané zelené papričky) a mnoho ďalších. Typickým drinkom Ferie je Rebujito- biele víno a Sprite a samozrejme ľad, ďalej Tinto de Verano (červené víno s citrónovou Fantou a ľad) a samozrejme aj typicky rum&cola alebo gin&tonic.
 
3. Typické oblečenie pre ženy sa volá Traje de Gitana. Väčšinou s veľkými bodkami, bohatým zdobením a volánmi.  Do vlasov ruža a veľký náhrdelník či náušnice. Musím povedať, že šaty majú svoju váhu. K tomu nosia topánky na klinovom slamovom opätku. Až do Cordobskej Ferie mi bolo záhadou prečo to tak je, ale už mi je to jasné. Po piesku sa ťažko chodí v opätkoch. Skúsila som, verte mi. :D 

4. Typickí návštevníci sú VŠETCI. Môžete stretnúť 4-5 ročné dievčatká v spomínaných typických volánových šatách ale aj 60-70 ročnú ženu v šatách s obrovskou kvetinou na hlave a výrazným plastovými náušnicami. Nič nie je výnimkou. Detičky stretnete ešte okolo polnoci či jednej. To je čas keď rodiny odchádzajú a ostávajú tí, ktorí sa chcú baviť. Okolo druhej tretej začína ta najväčšia zábava a končí sa, ako inak, až keď slnko vychádza. Nesmiete zabudnúť na správne raňajky a potom šup do postele. 


5. Kapitola kolotoče je jasná. Kolotoče sa rozprestierajú na obrovskej ploche. Na Feriach v mestách sa vždy nachádza Ruské kolo, najväčšie v Európe. A okrem toho množstvo kolotočov pre dospelých aj pre deti. Okrem toho typické strelnice a hry od výmyslu sveta. Ja som si odniesla troch plyšákov (chlapcom sa zapáčilo strieľať plechovky) :D Ja som zvádzala boj s automatom s elektronikou a už chápem aká je to závislosť. Keď vidíte ako blízko ste ťukli k tomu aby spadla výhra, chcete to skúsiť znova a znova, ale  je to nekonečný boj.

It is quite hard change to be back home and prepare for exams after one free week. But that´s the life. After all, it would be quite boring to be in the sofa all days, eat a lot, have a lot of fun and don´t do practically nothing, right? It is incredible that with more than 700 pictures of this week I don´t have a single photo of outfit. A lot of you probably don´t have idea what the Feria is. I think that nowhere takes place that gorgeous Feria like here in Andalusía.

I don´t know what types of fairs you have seen in your life but that ones which I have seen I can describe easilly: around 2 better carousels, 8 stands with food, 1 stage - this is a culture part with typical local folklore group or unknown group who try to make a remixes of pop hits but with a really bad english, visitors are usually local teenagers, local pensioners and families with a small kids, around 30-50 stands with craft homemade products (actually these I rate with a positive points) and with clothes (these unfortunately don´t have positive points) and some fireworks and funny program.

And how looks like a good Feria? 
zdroj/source: internet
1. Feria has two parts. First part is part with Casetas - local discos and bars move for a week to Feria place, but I have seen also tents of scientist, lawyers, Erasmus students etc. Music which plays in Casetas is usually spanish or latino music. This year was one of the biggest hits Enrique Iglesias with his song Bailando (for those whose didn´t know- Enrique is from Spain). Of course, there couldn´t be missing Pharell with his Happy song. If you don´t like spanish music it´s true that you would be probably bored. But this is Spain, so what else you could expect? :) In the second part there are all carousels, rides and stands with churros (like donuts). 

2. Typical food of Feria is chorizo (typical sausage), morcilla (blood sausage), tortilla de patatas (omelette with potatoes), pinchito (chicken pieces with special spicy), huevo frito (fried egg), pimiento frito (fried green pepper) and lots more. Typical drinks of Feria are Rebujito (white wine with Sprite + ice) or Tinto de Verano (red wine with lemon Fanta+ice) and for sure classic rum&cola or gin&tonic.

3. Typical clothes for women is one called Traje de Gitana.Usually it is a dress with big dots, valances and with lot of small details. Must-have is a big rose in the hair and big plastic earrings and necklace. I have to say that the dress has its weight. Mostly cause all the weight is in the bottom (cause of valances). As a shoes they use straw wedges. I had no idea why they wear them, but after Feria of Cordoba I quite understand them. It´s very hard to walk on the sand with high heels. I tried, believe me :D 

4. Typical visitor is EVERYBODY. You can meet 4-5 years old girl in typical Traje de Gitana but 60-70 years old lady with a big flower in hair and plastic earrings too. Nothing is strange there. Even you can meet small kids aroung midnight or one. That is the time when families usually leave Feria (after all day) and they let the space for all people who celebrate and attend parties. Party usually finishes around seven-eight in the morning- of course with a breakfast in some bar. 

5. Carousels and rides occupy an enormous space. They are huge and various. In every big Feria there is the biggest ferris wheel of Europe. Except of this one, there is a lot of atractions for a children but also for adults. I´ve got addicted to one automat where I could catch some electronic things.. but as we all know.. is impossible to catch anything. The worst is when you see that you are so near to catch it and you want to try again and again. :D

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára