piatok 28. novembra 2014

Buy nothing day

Dnes je ten deň. 
Videli ste už niekedy kalendár? Nemyslím teda taký bežný, ktorý každý z nás má v telefóne, na stole alebo na stene. Myslím taký kde nájdete nielen kompletný zoznam mien ale aj dní, ktoré sú venované určitým udalostiam. Tu nájdete jeden z tých, ktoré sledujem ja. Ak si ho dobre prezriete zistíte, že takmer každý deň je venovaný niečomu. Raz som sa rozhodla, že sa posnažím v tieto špeciálne dni robiť/nerobiť to čomu sú venované. Aby ste ma rozumeli. Napríklad, dnes, 28.11 je Medzinárodný deň nenakupovania. Ak sa nad tým zamyslíte uvedomíte si, že nakupujete každý deň....ok, takmer každý deň. Nakupovanie je totiž aj to keď si idete kúpiť čokoládu počas prestávky medzi prednáškami alebo keď si kúpite obľúbený magazín. 

Nakupovanie ako akt existuje stáročia a tisícročia. Kedysi existoval výmenný obchod alebo sa platilo surovinami. Napríklad čierne korenie bolo také vzácne, že sa v Európe považovalo za platidlo. Viete si predstaviť, že by ste dnes dali niekomu za pár nových topánočiek, pol kila čierneho korenia? Asi by vás poslal rovno smerom na Kramáre-časť psychiatria.
Dnes denne platíme za veci peniazmi, ktoré nemajú v reálnom zmysle žiadnu hodnotu. Peniaze nie sú kryté zlatom ani drahými kameňmi ako to bývalo kedysi. Sú to papieriky, ktoré dostali v našej ekonomike hodnotu. Každopádne rozhodla som sa, že dnes v tento deň nenakupovania si nekúpim nič. Nevytiahnem peňaženku a dúfam, že to bude oslobodzujúce. Mám totiž niekedy pocit, že svet sa točí okolo peňazí (a bohužiaľ je to aj pravda- veď vraví sa, že lepšie sa plače v limuzíne ako v autobuse). 
Skúsite to aj Vy? Celý deň nič nenakupovať? :) 


Today is the day. 
Have you seen any calendar? No, I don´t mean calendar in your phone. I mean calendar, where you can find not only complete list of the names but also list of days which are dedicated to some events. If you check any of these calendars you will find out that almost every day means something. For example 28th of November is the Buy nothing day. If you think about it we are buying things literally every day. Well, almost every day. Shopping means every moment when we buy things. It could be just favorite chocolate bought between two seminars or just the moment when we buy any magazine. 

Shopping exists for a centuries. Years ago existed barter, which means if you buy something you will pay for it with something different of the same value or existed some item which was generally taken as the currency. To say an example, pepper was used as the currency in ancient Europe years ago. Could you imagine pay a new pair of shoes with half a kilo of pepper? I think that they will straightly send you to psychiatry. Well, anyway I have decided to buy nothing today. I will not even take out my purse and I hope so that it´ll feel exculpatory. I just have feeling that the world spins just about the money. 
Will you join me in this challenge? All day buy nothing? :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára