pondelok 29. decembra 2014

Xmas Eve

Tak a sú definitívne za nami Vianočné sviatky. Ako ste ich prežili? Dúfam, že v kruhu blízkych a pohodovo.
Tieto Vianoce som strávila v kruhu rodiny a tak tradične doma. Narozdiel od tých minulých videla som všetky povinné rozprávkové jazdy - Popoluška, Mrázik, Sám doma... :D

Minuloročné Vianoce v Španielsku však stáli za to. Možno neviete, že španieli oslavujú Štedrý deň úplne inak ako my (volajú túto noc Noche Buena - voľný preklad dobrá noc). Nemajú napríklad žiadneho Ježiška a namiesto celodenného čakania na zlaté prasiatko majú bohaté raňajky, tradičný obed a navyše Štedrovečernú hostinu. V čase keď som na facebook-u videla statusy o rozbaľovaní darčekov bolo v Španielsku ešte svetlo a večera ešte ďaleko. Zhruba o 19tej sme sa začali chystať. Štedrý večer sme oslavovali na spoločnej chate s rodinou môjho priateľa. Večera začala zhruba o 21:45. Večera sa začala predjedlom a to hlavne olivy, syry, šunky (jamón), salámy či paštéky. Samozrejme, všetko len to najlepšie a najdrahšie jedlo. Po predjedle sa rozdávali malé darčeky, a to rôzne drobnosti, vína, rukavice či šále (tie veľké darčeky sa rozdávajú až 6. januára). Nasledovalo ďalšie jedlo (na moje prekvapenie to bolo stále len predjedlo), ktorým bol krevetový šalát. Podotýkam, pri tomto jedle som už ledva dýchala a na hodinách ručičky ukazovali 23:00. Až po druhom predjedle konečne prišiel na rad hlavný chod a to steaky opečené na ohni spolu s plneným zapekaným zemiakom. Dezertom bola zmrzlina. 

Po tomto mali nasledovať ešte sladkosti ale tomu som sa úspešne vyhla. Samozrejme pivo alebo víno chýbať na stole nemohlo. Keď sa všetko odpratalo zo stola a začali sme ako tak pravidelne dýchať (po tom kvante jedla) začala tá pravá zábava. Rodina môjho priateľa tradične každý Štedrý večer spieva karaoke. Minulý rok som sa tomu nevedela vyhnúť takže som spievala aj ja pesničku Last Christmas od Wham (keďže tú jedinú som poznala). Zhruba o jednej v noci sa mladšia generácia vytratila na párty, ktorá mala končiť o 7 ráno! Pravda dovtedy sme s priateľom nevydržali, a o pol šiestej sme to zabalili. Naopak staršia generácia spievať na chate do pol piatej  rána! Proste zábava ako sa patrí. :)

Tak čo, trúfli by ste si na takúto Vianočnú večeru? Alebo by vám chýbala naša stará klasika? :) 


So, how did you spend Christmas Eve? I hope that you had really merry Christmas. This year´s Christmas I spent with my family in home with all typical traditions from Slovakia. It was great to spend all day watching classic television films. 

My last year´s Christmas was worth of it too. Do you know that Spaniards are celebrating Christmas Eve differently? (Spaniards call this night Noche Buena) For example, there is no Santa Claus and no Christmas presents at that day. Typical Christmas dinner starts around 10pm. Last year I spent this day in cottage with my boyfriend´s family. Of course there was no snow with 10 degrees. We started with appetizers as olives, cheeses, hams (jamón) or pâtés. Of course, everything is of high quality. After appetizer they usually give small presents to each other (f.e. gloves, scarves, wines etc. The real present are given at 6 of January.) Then continued the dinner with another apetizer, which was shrimp salad. I have to say that at that moment (was around 11pm)  I was that full of food that I was hardly breathing. After second appetizer came main dish, which was steak roasted on the fire with stuffed roasted potato. As the desert we ate ice cream with chocolate. 

We were supposed to eat some candies too but I successfully avoid to this step, because I was about to burst at that moment. Everything was accompanied with drinks like beer or wine. When we rest a bit then started the real fun. Family of my boyfriend use to sing karaoke every Christmas Eve. I couldn´t escape because they found Last Christmas song from Wham (which was the only one song I knew there). :D About 1am young generation disappeared to attend some Christmas Eve´s party, which was about to finish at 7am! The truth is that until that time we didn´t make it. So about half past 5 we took our things and headed to beds. Anyway, the older generation remained with karaoke until half past 4 in the morning!

What do you think? Could you handle Christmas Eve like this? Or you would miss the old classic Christmas traditions? :) 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára